PRAHA OTEVŘELA PILOTNÍ OBLOUK VIADUKTU KARLÍN

PRAHA OTEVŘELA PILOTNÍ OBLOUK VIADUKTU KARLÍN. BUDE V NĚM INFORMAČNÍ CENTRUM A PROSTOR PRO KULTURU

 

Praha, 3. 12. 2024 – Dnes proběhlo slavnostní otevření pilotního provozu oblouku č. 36 projektu Viadukt Karlín, nacházející se na pozemcích hlavního města Prahy pod mostním obloukem historického Negrelliho viaduktu. Tento oblouk, který se po náročné výstavbě dočkal zasklení, bude nyní sloužit jako informační a výstavní centrum, které provozuje městská společnost TRADE CENTRE PRAHA, a.s. (TCP). Zasklení oblouku zajistila Technická správa komunikací, a.s. (TSK), a zahájila tak novou éru využití této kulturní památky, jež byla postavena v letech 1846–1850.

 

Pilotní oblouk bude zkušebním provozem, kde bude po dobu dvou let odborný tým z Kloknerova ústavu a katedry TZB stavební fakulty ČVUT monitorovat vliv provozu a dalších faktorů na konstrukci historické stavby. Slavnostního otevření se zúčastnili také pražský radní Adam Zábranský a náměstek primátora Petr Hlaváček.

„Kromě karlínského viaduktu se nám daří koordinovat rozvoj celého území, kdy v blízkosti vzniká sesterský projekt karlínských kasáren a kdy i developerská společnost Penta plní dohody a připravuje mezinárodní architektonickou soutěž na podobu čtyř bloků mezi magistrálou a autobusovým nádražím na Florenci. Celé území se v horizontu 10 až 15 let postupně promění v živoucí městskou čtvrť s kvalitní architekturou a městskými i státními projekty, jako je například budoucí železniční uzel Praha,“ řekl Petr Hlaváček, náměstek primátora pro oblast územního a strategického rozvoje.

„Veřejný prostor na místech, jako jsou oblouky Negrelliho viaduktu, bývá v evropských metropolích často využíván k společensko-kulturním účelům. Existuje vize zasklení a zprovoznění 40 oblouků, což by opravdu vdechlo život celému prostoru okolo Negrelliho viaduktu. Prozatím musíme být trpěliví a počkat si na výsledky pilotního provozu, kterému držím palce,“ řekl Adam Zábranský, radní pro majetek.

Věříme, že otevření tohoto prostoru je teprve začátkem. Těšíme se na další kroky, které povedou k oživení celého viaduktu. Rádi bychom, aby v budoucnu vznikla místa pro kulturu, kavárny a komunitní aktivity, které by podpořily rozvoj Karlína jako pulzujícího centra Prahy,“ řekla místopředsedkyně představenstva TCP Marta Pražáková.

„Tento pilotní projekt, který realizujeme ve spolupráci s dalšími partnery, přinese nový rozměr této ikonické pražské stavbě. Celkem byly práce rozděleny na čtyři etapy, přičemž první dvě etapy zajistila TSK. Tyto etapy zahrnovaly kompletní připojení prostoru na inženýrské sítě, konstrukci podlahy s vytápěním a instalaci speciálních, na míru vyrobených, prosklených stěn se vstupními dveřmi. Tímto krokem jsme položili základy pro další etapy projektu. Třetí etapa zahrnovala instalaci vybavení s následným provozem společností TCP a čtvrtou etapou je dvouletý monitoring vlivu provozu na samotnou konstrukci mostu, který zajistíme společně s ČVUT, “ doplnil Filip Hájek, předseda představenstva a generální ředitel TSK.

„Po vzoru moderních západních metropolí vracíme do viaduktu a jeho okolí život! Oživení prvního oblouku a dvouletý zkušební provoz prověří potenciál této lokality. Ve spolupráci s ČVUT budeme prostor monitorovat a pokud bude vše v pořádku, zabydlíme i další oblouky, kde by mohly vzniknout kavárny, bistra, galerie nebo obchůdky pro místní tvůrce a prodejce. V srdci města tak vznikne další živé místo, kde budou lidé rádi trávit společný čas,“ uvedl Zdeněk Hřib, 1. náměstek primátora pro oblast dopravy.

„Základní, radou hl. m. Prahy již schválená vize všech více než 40 zasklených oblouků je čistě komerční pronájem ve 40 % vybraných oblouků, kreativní pronájem při zvýhodněné ceně ve 40 % oblouků a krátkodobý pronájem na 1 rok, ideální například pro startupy ve 20 % oblouků. Tuto představu budeme v následujícím roce upřesňovat a ekonomicky prověřovat. Cílem je, aby celý provoz byl ideálně ziskový a aby přinášel prospěch Pražanům,“ uzavřel Zábranský.

Tisková zpráva ve formátu PDF ke stažení ZDE.